Yanlış bilinenler arasında bunlar da var: Bu yiyecekler aslında sağlığa zararlı olmayabilir! Doğru tüketimleri nasıl olmalı?

Besin unsurlarının kıymeti, ömür kalitesini de etkiliyor. Sağlıklı bir beslenme daha uzun bir ömür manasına geliyor. Fakat beslenme biçiminiz ne kadar bozuksa o kadar hastalığa da yakalanma riskiniz artıyor. Yapılan birtakım araştırmalar ise kimi besinlerin sağlıklı biçimlerinin de var olabileceğini ortaya koyuyor. Makarna, ekmek ve yumurta sarısı üzere besinler engellenenler listesinde kalmayı tümüyle hak etmiyor. Pekala hangi yiyecekler aslında düzgün halleriyle de anılabilir? Hangi besinler sanıldığı üzere berbat karakterli olmayabilir?

Hangi besinler büsbütün sıhhatsiz değil?

Tuz

Sodyum denetimli alınırsa hudut sistemi ve kas sistemine takviye olur. Dozunda alınan tuza, bedenin da gereksinimi olabilir.

Deniz tuzu da koşer tuzu da sofra tuzundan daha sağlıklı olarak biliniyor. Amerikan Kalp Derneği ise her türlü tuzun sodyum barındırdığı gerçeğini göz önünde bulunduruyor.

Kahve

Gün içinde kahve içmenin tip 2 diyabet, kalp hastalığı, karaciğer ve endometriyal kanserler, parkinson hastalığı ve depresyon mümkünlüğünü azaltabileceğini söz eden bir araştırma mevcut. Harvard Halk Sıhhati Okulu’ndaki araştırmacıların 2021’de yayımladığı makalede bu çalışmanın destekliyici ögeleri da yer aldı.

Unutulmaması gereken ise kahveye eklenen tatlandırıcılar ve kremaların ne kadar sıhhatsiz olduğu.

Yumurta sarısı

Yumurta sarısının kolesterol bakımından yüksek olduğu ve sıhhate ziyanı sav ediliyor. Araştırmalar ise yenen besindeki kolesterolün, kan sirkülasyonundaki kolesterolü illaki etkilemesi gerekmediğini açıklıyor. Araştırma sonuçlarına nazaran, sistemli olarak yumurta tüketmek, kardiyovasküler hastalık riskini arttırmıyor.

Konserve yiyecekler, dondurulmuş gıdalar

Sebzelerin konserve yahut donmuş olmasından ötürü besleyici özelliklerini yitirdiği düşünülüyor. Fakat sadece konserve sebzeler, esirgeyici unsur kullanımı nedeniyle daha fazla sodyum içeriyor. Yani düşük sodyumlu konserveler tercih edilebilir.

Ayrıca dondurulmuş sebzelerin de taze sebzeler kadar besin pahası barındırdıkları argümanlar ortasında yer alıyor.

Çikolata

Tüketilen birden fazla çikolatada şeker, doymuş yağlar ve yüksek kalori var. Yani ölçülü halde tüketmek en uygunu. Ayrıyeten kimi araştırmalarda bitter çikolatanın tercih edilmesinin daha düzgün olabileceği aktarılıyor. İçeriğindeki etken unsurlar nedeniyle bitter çikolata daha sağlıklı.

Makarna

Karbonhidrat yüklü ve besin bedelinden mahrum kabul edilen makarna, her vakit çok sıhhatsiz değil. Tam tahıllı makarna, daha çok besin kıymetine sahip. Ayrıyeten daha fazla tok tutuyor.

Rafine makarnayı biraz zerzevat yahut salatayla birlikte tüketmek, öğünün besleyicilik açıdan daha âlâ olmasını sağlayabilir. Bir de soslarında haşlanmış makarnanın suyu tercih edilmesi öneriliyor.

Glutenli gıdalar

Çölyak hastalığı ya da gluten hassaslığına sahip değilseniz gluten yemekten uzak durmayın. Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara nazaran, buğday ve kimi tahıllarda bulunan bu protein, sindirim sistemi tarafından çoğunlukla sindirilebiliyor.

Zenginleştirilmiş beyaz pirinç

Kahverengi pirinç, beyaz pirince nazaran daha çok lif, magnezyum ve öteki besin unsurlarını içeriyor. Alışılmış beyaz pirincin besin kıymetleri var ve bu da küçük görülmemeli. Mesela kahverengi pirince nazaran çok daha hesaplı ve besleyici.

Ekmek

Karbonhidrat oranı yüksek ve fazla besin bedeli yok diye ekmekten uzak durmayın. Lif yahut tahıl açısından güçlü ekmekler de var.

Ekmeğin sağlıklı olması, çeşidi ve besin kıymetine bağlı. Ekmek seçerken porsiyon başına 3 gramdan fazla lif içeren ekmekleri tercih edebilirsiniz.

Patates

Nişastalı olduğu için tüketmekten kaçınılan patates, ABD’deki Mayo Clinic’e nazaran, pek çok besin içeriyor. Kabuk kısmının potasyum, C ve B16 vitaminleri, manganez, magnezyum, fosfor, niasin, folat ve lif içeriğinin yüksek olması da onun tercih edilebilir kılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir