Japonlar Türk lezzetlerine hayran kaldı

İZMİR (İGFA) – Gıda dalının Japonya’ya ihracatı 2024 yılının iki aylık periyodunda yüzde 42’lik artışla 69 milyon dolardan 98 milyon dolara çıktı.

Türkiye Ulusal İştirak Tertibini Ege İhracatçı Birlikleri’nin yaptığı Foodex Japan Fuarı’nda Türk besin dalı 51 firmayla yerini alırken, Türkiye pavyonu Japonların en çok beğenisini kazanan ülke pavyonlarının başında geldi.

Türkiye ile Japonya ortasındaki siyasi bağların 100. Yılı olması nedeniyle Türkiye Tokyo Büyükelçiliğiyle birlikte 1 yıllık bir hazırlık sonrasında Foodex Japan Fuarı’na katıldıklarını aktaran Ege İhracatçı Birlikleri Sürdürülebilirlik ve Organik Eserler Koordinatörü ve Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, emeklerinin karşılığını aldıklarını, çok başarılı bir fuarı geride bırakarak Türkiye’ye dönmenin memnunluğunu ve gururunu yaşadıklarını tabir etti.

Foodex Fuarı’nda Türkiye’nin güçlü olduğu eserlerden özel bir stant yaptıklarını anlatan Işık, “Bu yıl Foodex Fuarı’nda iştirakçi sayımızı 39’dan 51’e çıkararak Türkiye standını yüzde 40 büyüttük. Güçlü olduğumuz eserleri sergilediğimiz stantta satın almacıların bu eserleri hangi stantlarda bulabileceklerini gösterir yönlendirmeler yaptık. Ziyaretçilerden çok beğeni aldık. Stantlarımıza da ziyaretçi sayısını artırdık. Stantlarımızı daha eser odaklı, ferah, daha aydınlık bir biçimde dizayn ettik. Tadım alanını genişlettik ve çekim merkezine dönüştürdük. Japonya pazarında bugünkü düzeye 30 yılda geldik lakin bundan sonraki süreçte daha süratli büyüyeceğiz. Türk eserlerini kabul etmiş bir paza haline geldiler. Makarnadan, çekirdeksiz kuru üzüme, balıktan zeytinyağına, meyve zerzevat mamullerinden susama geniş bir eser kümesinde ihracat yapıyoruz Orta vadede 1 milyar dolar besin eserleri ihraç edebilecek pozisyona geleceğiz. Foodex Japan Fuarı kapsamında Türkiye-Japonya siyasi bağlantılarının 100. yılı nedeniyle Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliğinde bir resepsiyon verdik. Bu resepsiyona Japonya’nın en büyük marketler zincirlerinden Aeon’un satın almacıları başta olmak üzere çok sayıda Japon satın almacı katıldı. Çok verimli bir toplantı oldu. Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Korkut Güngen, Tokyo Ticaret Başmüşavirimiz Kutsal Parıltı Yılmaz ve Ticaret Müşavirimiz Güzide Zeynep Karahisarlı’ya eşsiz evsahiplikleri için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir