İsveç’te Tevrat ve İncil yakma izni alan eylemci dünyaya ders verdi: İslam’da kutsal kitap yakılmaz

DAHA önce tekraren Kuran-ı Kerim yakılmasına tabir özgürlüğü olduğu gerekçesiyle müsaade ve İslam âleminin yansısını çeken İsveç bu sefer İsrail Büyükelçiği önünde Musevilerin ve Hıristiyanların kutsal kitapları Tevrat ve İncil’in yakılmasına müsaade verdi. İsrail ve İsveç’teki Müslüman cemaati bu müsaadeye reaksiyon gösterdi.

YOKSA SAVAŞ ÇIKAR

Dün öğlen saatlerinde Stockholm’deki İsrail Büyükelçiliği önüne elinde Kuran ile gelen Suriye asıllı İsveç’te yaşayan 32 yaşındaki Ahmad Allush, “Bu Kuran’ı yakan insanlara bir karşılıktır. Tabir özgürlüğünün dikkate alınması gereken hudutları olduğunu göstermek istiyorum” açıklamasında bulundu. Başından beri Tevrat ya da İncil yakma niyetinde olmadığını söyleyen hareketçi, “Birbirimize hürmet duymamız gerektiğini, tıpkı toplumda yaşadığımızı göstermek istiyorum. Şayet ben Tevrat’ı, bir diğeri İncil’i, bir diğeri Kuran’ı yakarsa burada savaş çıkar. Göstermek istediğim şey, bunu yapmanın yanlışsız olmadığıdır” diye ekledi.

ÇAKMAĞI YERE ATTI

Allush “(Kutsal kitapları) yakmak Kuran’a karşıt, ben de yakmayacağım. Kimsenin de bu türlü bir şey yapmaması gerekiyor” diyerek elindeki çakmağı yere attı. İsveç mahallî polisi, 15 Temmuz’da Kuran yakma hareketlerine karşı Tevrat ve İncil yakmak isteyen bir şahsa müsaade verildiğini açıklamıştı. İsveç polisi 28 Haziran’da 37 yaşındaki Suriyeli Salwan Momika’nın Stockholm’de cami önünde Kuran yakmasına müsaade vermişti. İsveç Dışişleri Bakanlığı ise eylemi kınadığına dair açıklama yapmıştı.

Elinde Kuran tutan Ahmad Allush, “Ben Müslümanım, biz kutsal kitap yakmayız” dedi.

İSVEÇ TEKRAR BÜYÜK REAKSİYON ÇEKTİ

– Kuran yakılmasına müsaade verdiği için Türkiye dahil büyük reaksiyon çeken İsveç’in Tevrat ve İncil için de müsaade vermesi hem İsrail’in hem de İsveç’teki Müslüman cemaatin reaksiyonunu çekti. İsrail basınına nazaran İsveçli yetkililer, İsrailli muhataplarına kutsal metinlerin yakılmasını yasaklama üzerinde çalıştıklarını söyledi.

HERZOG KINAMIŞTI

İsrail Cumhurbaşkanı Isaak Herzog, İsrail’in aksiyona müsaade vermesini kınayarak “İsrail Devlet Başkanı olarak, tüm dünyadaki Müslümanlar için kutsal olan Kuran’ın yakılmasını kınadım ve artık tıpkı akıbetin Yahudi halkının ebedi kitabı olan Yahudi İncil’ini bekliyor olmasından büyük keder duyuyorum” diye açıklama yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir