İSKİ skandalının unutulmaz ismi Ergun Göknel yaşamını yitirdi

İstanbul’da 1990’lı yıllarına damga vuran susuzluk periyodunda içme suyu temin etmekle misyonlu eski İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSKİ) Genel Müdürü Ergun Göknel, yaşamını yitirdi.

Ergun Göknel’in mevt haberini duyuran birebir devirde birlikte çalıştığı Celal Kodamanoğlu oldu.

Kodamanoğlu paylaşımında “Herkese günaydın demek isterdim, ancak aldığım telefon beni üzdü, bir vakitler İSKİ de birlikte çalıştığımız, Genel Müdürümüz ERGUN GÖKNEL maalesef vefat ederek ortamızdan ayrılmış, cenazesi bugün öğlen namazını müteakip Zincirlukuyu Mescidinden kaldırılacakmış, İstanbul dışındayım, yoksa gitmek isterdim… Tahminen sizler onu geçmişteki basından haberlerinden farklı tanırdınız lakin dıştan bakmak ile birebir çatı altında yaşamak farklıdır… üzüldüm Allah rahmet eylesin” sözlerini kullandı.

İSKİ SKANDALINDA NELER OLMUŞTU

Göknel’in İSKİ’nin Genel Müdürü’yken boşanmak istediği eşine 1 milyon dolara yaklaşan bir tazminat ödemeyi de kabul etmesi gündem olmuş, sonrasında eşi Nurdan Erbuğ, eski eşi Ergun Göknel’in yaptığı yolsuzlukları ortaya çıkarmıştı. Olayın medyaya yansımasının ardından dönemin belediye başkanı Nurettin Sözen de savların araştırılması için Ergun Göknel’i İçişleri Bakanlığı’na şikayet etmişti.

Sanıklar birinci olarak 25 Ekim 1993’te satın alınan klorun bedelinin yüksek gösterilerek yolsuzluk yapıldığı suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. 6 Aralık 1993’te davanın tutuklu zanlılarında Ergun Göknel’in İsviçre’de bulunan Amerikan Discon Bank’ta 30 bin Amerikan doları ve 670 bin Alman Markı bulunduğu saptandı. Göknel’in tüm hesaplarına el konulurken, İsviçre’deki paranın da iadesi de istendi. Ayrıyeten “Eşiyle yaptığı kelamlı boşanma protokolüne uymadığı” gerekçesiyle Göknel tarafından Erbuğ’a ödenen 1 milyon dolara yaklaşan tazminata da Mali Şube aracılığıyla el kondu. Murat Karayalçın, Nurettin Sözen ve Yüksel Çengel, İSKİ davasında beraat etmişti.

1989 Türkiye Lokal Seçimleri’nde başta 3 büyük kent olmak üzere birçok kenti kazanan toplumsal demokratlar, gelişen başka siyasi olayların da tesiriyle 1994’teki lokal seçimlerde İstanbul ve Ankara üzere birçok büyük kenti kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir