İran’da direnişçileri tedavi eden doktor Ayda Rüstemi’nin işkence ile öldürüldüğü iddia edildi

İran’da, Mahsa Amani’nin 13 Eylül’de ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesinin akabinde şovlar devam ederken, direnişçilere yardım eden doktor Ayda Rüstemi işkence edilip öldürülmüş halde bulunduğu tez edildi.

IranWire haber sitesinin verdiği bilgiye nazaran, Rüstemi, 12 Aralık’ta Ekbatan’da çok sayıda yaralı protestocuyla ilgilendikten sonra kimi tıbbi materyallerinin bitmek üzere olduğunu fark etti. Eksik malzemeyi almak için bir protestocunun konutundan ayrıldı ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Lokal bir polis karakolu sonraki gün ailesini arayarak Rüstemi’nin gece otomobil kazasında öldüğünü bildirdi. Cesedini morgdan almalarını söyledi.

Ancak aileye yakın bir kaynak, “Rüstemi’nin vefat nedeni otomobil kazası olamazdı. Otomobil kullanırken kaza yaptığınızda iki elinizin de kırılması, gövdenizin alt kısmının morarması ve gözünüzün büsbütün çıkması mümkün değil” dedi.

Yine birebir kaynağın verdiği bilgiye nazaran isimli tabip ailesine Ayda’nın gerçek vefat nedenini açıklamaması konusunda buyruk almıştı. Aile, polisten kendilerine Rüstemi’nin aracını ve trafik kazasının meydana geldiği yeri göstermesini istedi. Fakat bu talepleri geri çevrildi. Ayda Rüstemi, ailesinin memleketi Gürgan’da toprağa verildi.

Göstericiler hastanelerde tedavi görmekten kaçınıyor

22 yaşındaki Emini’nin ölmesinin akabinde protestolar tüm ülkede devam ediyor. Güvenlik güçleri tarafından yaralanan İranlılarsa, gözaltına alınma, azap görme, yargılanma yahut öldürülme dehşetiyle hastanelerde tedavi görmekten kaçınıyor.

12 Aralık’ta kayboldu

Yaralılara yardım etmek için hayatlarını tehlikeye atan sıhhat vazifelileri, protestocuları meskenlerinde yahut öbür yerlerde tedavi ediyor. 36 yaşındaki Ayda Rüstemi de o hekimlerden biriydi. 12 Aralık’ta ortadan kayboldu. Bir gün sonra ailesine, kemikleri kırılmış ve bedeni ezilmiş cansız vücudu teslim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir