“Halkın kahramanlığı ve zorbaya karşı duruşları için”: The Economist, 2022’nin ülkesi olarak Ukrayna’yı seçti

T24 Dış Haberler

The Economist dergisi, 2022 sona ererken “yılın ülkesi” olarak, Rusya’nın savaş başlattığı Ukrayna’yı seçti. Mecmua, Ukrayna’nın “halkının kahramanlığı ve zorbaya karşı duruşları” için yılın ülkesi seçildiğini açıkladı.

The Ekonomist dergisi, 2022’nin sonu için hazırladığı “enler” kapsamında, “yılın ülkesi” unvanını Ukrayna’ya verdi. “2022’de yılın ülkesi yalnızca Ukrayna olabilir” başlıklı yazıda, 24 Şubat’ta Rusya’nın başlattığı işgalden bu güne Ukrayna’nın direnişi hatırlatılarak “Halkının kahramanlığı ve zorbaya karşı duruşları için” denildi.

The Economist muharrir ve editörlerinin 2013’ten bu yana aher yıl “yılın ülkesini” seçerken uzun bir karar sürecinden geçtiği belirtilen yazıda, bu yıl kararın kolay alındığı belirtildi.

Normalde “yılın ülkesi” unvanının bir evvelki 12 ay boyunca en fazla ilerleme kaydeden ülkeye verildiği belirtilirken Ukrayna’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgal kararı sonucu halkın hayatının her geçen gün berbata gittiği aktarıldı. Çok sayıda insanın hayatını kaybettiği, kentlerin vurulduğu ve yıkıldığı, milyonların konutundan kaçtığı, Ukrayna iktisadının üçte bir oranında küçüldüğü belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir