Eski AKP’liye hakim ve savcılara ‘şantaj ve iftira’dan 20 yıl hapsi istendi

Diyarbakır’da misyon yapan bir ağır ceza mahkemesi başkanı, bir başsavcı vekili, 2 savcı ve 2 hâkim ile bir kuyumcunun mağdur olduğu dava belgesi yetkisizlik kararıyla Batman Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Kendini etrafına Yusuf Kurt ismiyle MİT elemanı olarak tanıtan ve AKP’nin Hazro’da bir devir teşkilat başkanlığını yapan M.İ ile A.Ö ve M.B’nin 20’şer yıl mahpusla cezalandırılmaları isteniliyor.

CİMER’E 7 İHBAR GÖNDERDİ TÜMÜ TEMELSİZ ÇIKTI

İddianamede, üç sanığın maddi menfaat temin etmek için Diyarbakır Adliyesinde vazifeli birtakım hakim ve savcılar ve bir kuyumcuyla ilgili CİMER’e 7 temelsiz ihbarlarda bulunduğu belirtildi. M.İ.’nin birlikte kuyumculuk yaptığı ortağı B.K.’yı da şikayet ettiği ortaya çıktı.

BORÇLU OLDUĞU KİŞİYİ PKK’LI DİYE İHBAR ETTİ

M.İ’nin CİMER’e yaptığı ihbarda, “Ben 2012-2015 yıllarında Hazro İlçesinde AK parti teşkilat başkanlığı yaptım. Ağabeyim AK parti belediye lider adayıydı. Devletimize bağlı aileyiz. Kuyumculuk yapan ortağım B.K. PKK’ya vergi vereceğini söyledi, ben kabul etmedim. Ona, ‘Örgüt benim düşmanım biliyorsun, biz bu vatan için kaç şehit verdik. Hainlere asla vergi ödemem’ dedim. Şehit yakınıyım, ailem ve aşiretimiz korucudur. Devletimizin bekası için yıllardır terörle uğraş ediyoruz. İstihbaratta çok çok yararlı olmuş biriyim. Yüzlerce genci terör örgütünden koparıp devlete kazandırdım. Şu an devlet sırtını bize dönmüş, bana ulaşın lütfen” dedi.

Yapılan araştırmada ortağı B.K.’nın terörle hiçbir teması olmadığı, sanığın bu bireye olan borcunu ödemediği için onu maksat haline getirdiği belirlendi.

“SAYIN LİDERİM RECEP TAYYİP ERDOĞAN BU BİR VAZİFEDİR”

Bir diğer ihbarda ise, haklarında dolandırıcılık davası açılan Zerya Kuyumculuk sahiplerinin dayalı döşeli 6 daireyi hakim ve savcılara parasız tahsis ettiği sav edildi.

Zerya Kuyumculuğun FETÖ’nün kasası, PKK’nın finansörleri olduklarını argüman eden sanıklar, “Size bilgi vermek görevdir. Devletimi, milletimi seviyorum. Sayın başkanım Recep Tayyip Erdoğan Allah için bizi bu pisliklerden kurtarın” dedikleri tespit edildi.

“HÜKÜMETLE İŞİMİZ OLMAZ BİZ DEVLETE ÇALIŞIYORUZ”

Gözaltına alınan sanık A.Ö tabirinde, şöyle dedi:

*M.İ kendini bize istihbaratçı olarak tanıttı. Kahvede otururken ‘Biz devletçiyiz, devletin adamıyız. Rastgele bir partiyle, hükümetle işimiz olmaz.

*İktidarda kim var bakmayız, yalnızca devlete çalışırız’ dedi. Benden e-devlet şifremi istedi. Bana devletin adamı olduğunu, bir şeye bakacağını söyledi.

*Ben uyuşturucu ile alakalı CİMER’e ihbarda bulundum, bunun haricinde ihbar yapmadım”

Sanık M.B ise, “Hakim, savcı ve askerlerle ilgili üç defa ihbarda bulundum. Bunların kuyumcularla ortak çalıştıkları için bilgilendirme emelli yaptım. Hakim ve savcıların kira ödemeden Zerya Kuyumculuğa ilişkin konutlarda parasız oturduğunu öğrenince araştırma yaptım ve ihbarda bulundum. Devletin olup bitenleri öğrenmesi için vatandaşlık vazifemi yaptım” dedi. Sanık M.İ tabirinde, “CİMER’e devletimi sevdiğim için ihbarda bulundum” dedi.

“BU DÜKKAN MİT’E İLİŞKİN MAAŞLARINI BURADAN ALIYORLAR”

PKK’lı diye ihbarda bulunduğu kuyumcu B.K mağdur olarak alınan sözünde, şöyle dedi:

*M.İ’yle Zerya Kuyumculukta tanıştık. Dükkânımı benden devraldı, beni referans gösterip kuyumculardan altın aldı, benden borç para aldı.

*Bir gün dükkânı boşalttığını duyunca gittim, içeride hiçbir şey kalmamıştı. İki bavulla dükkânı boşaltmıştı. Borçlarını ödemedi. Alacağımı istediğimde kendisini TEM’den aradıklarını, benim PKK ile işbirliği yaparak kendisini öldürmek istediğime dair emniyete ihbar gittiğini, buna karşın benden şikayetçi olmadığını söyledi.

*Bende TEM’e gittiğimde polisler bu türlü bir şeyin olmadığını, benim bu kişi hakkında şikayetçi olabileceğimi söylediler, sonra da ihbarın kendisi tarafından yapıldığı tespit edildi. M.İ, kendisine düzmece MİT işçisi kimliği yaptırarak civardaki konutlarda kimlerin oturduğunu tespit etmek için bina kapıcılarından bilgi topluyordu.

*MİT kimliği ve askeri kamuflajlı silahıyla topladığı bilgilerle CİMER’e iftira palavra bilgilerle ihbarlar yapıyordu. Bana olan borcunu ödemesini istediğim için PKK ismine kendisinden para istediğim algısıyla kendini isimli makamlar önünde haklı çıkarmaya çalışmaktadır.

*Öyle ki alacağımı istediğimde bana ‘Bu dükkân artık MİT’e aittir. MİT’çilere banka üzerinden ödeme yapılmadığı için MİT vazifelileri bu dükkan üzerinden maaş alacaklar. Bu işi fazla kurcalama başına işler gelir’ dedi.

*Hatta işyerime 20 defa polis ihbar üzerine geldi ve bana ‘Burada nargile içinde esrar satılıyormuş, PKK’lılar burada toplanıyor, fuhuş yaptırılıyor’ üzere temelsiz ihbarlarla geliyordu. Bu ihbarları da paramı istediğim için M.İ yapıyordu.

KİRA KONTRATI VE ÖDEME DEKONTLARINI SUNDULAR

Mağdur olarak sözler alınan hakim ve savcılar ise lojman çıkmadığı için dışarıda mesken kiraladıklarını, buna ait kira mukaveleleri ve ödeme yapıldığına dair banka dekontlarının bulunduğunu belirterek üç sanıktan da şikayetçi oldular.

İddianamede uydurma MİT kimliğiyle CİMER’e temelsiz ihbarlarda bulunan, borcunu isteyen kuyumcuyu PKK’lı diye suçlayan, hatta bu kişinin kendisini teröristlere öldürteceğine dair polise ihbarda bulunan M.İ’nin kendisi etrafına Yusuf Kurt ismiyle MİT elemanı diye tanıttığı, öbürleri ismine çıkardığı uydurma telefon çizgisiyle gerek hakim ve savcılara, gerekse borcunu isteyen alacaklılarına karşı CİMER’e birden fazla temelsiz iftirada bulunduğu üç sanığın hakim ve savcıların mesken adreslerini tespit etmekle kalmayıp kullandıkları telefon numaralarını da hukuka ters halde ele geçirip tehdit ve şantajda bulundukları için farklı başka cezalandırılmaları istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir