AİHM Demirtaş ve Yüksekdağ kararı

Tutuklu bulunan Eski HDP Genel Eş Liderleri Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’nın başvurusunu karara bağlayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mukavelesi’nin 5. unsurunun 4. fırkasını ihlal ettiğine hükmetti.

AİHM, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın iç hukukta tutukluluklarına itiraz süreçleriyle ilgili ‘hak ihlaline’ uğradıkları kararı verdi.

AİHM’den yapılan açıklamada, Yüksekdağ ve Demirtaş’ın iç hukukta tutukluluklarına itiraz etmek için tesirli bir yardım alamadıklarını gerekçesiyle müracaatta bulunduğu belirtildi.

Euronews’in haberine nazaran Demirtaş ve Yüksekdağ’ın “özellikle cezaevi yetkililerinin avukatlarıyla yaptıkları görüşmeleri izlemelerinden ve avukatlarıyla paylaştıkları evraklara el koymalarından şikâyet ettiği” bildirilmişti.

Söz konusu bu önlemlerin 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü akabinde çıkarılan bir kararname kapsamında uygulandığının belirtildiği açıklamada, “Başvuranlar, Sözleşme’nin 5. hususunun 4. fırkasına (tutukluluğun hukuka uygunluğunun süratli bir biçimde incelenmesi hakkı) dayanmaktadır.” sözleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir