“21. yüzyılın petrolü” uçuyor

Kaliforniya merkezli çip üreticisi Nvidia’nın pay kıymeti yüzde 6’nın üzerinde artarak 419,38 dolara kadar yükseldi.Hisselerindeki yükselişle Nvidia’nın piyasa kıymeti de 1 trilyon dolara ulaştı. Böylelikle Nvidia, 1 trilyon dolarlık piyasa kıymetine sahip dünyanın birinci çip üreticisi olurken, Apple, Alphabet, Amazon ve Microsoft üzere piyasa bedeli trilyon dolarlık şirketlerin ortasına katıldı.

Nvidia’nın payları, geçen hafta açıkladığı gelecek çeyreğe ait satış varsayımlarının piyasa beklentilerini aşmasıyla yükselişe geçmişti.

Şirketin 24 Mayıs’ta açıklanan bilançosunda, gelecek çeyreğe ait gelir beklentisinin 11 milyar dolar olduğu bildirilmişti. Piyasa beklentileri bunun 7,2 milyar dolar düzeyinde olacağı istikametindeydi.

Nvidia Üst Yöneticisi (CEO) Jensen Huang da OpenAI’nin ChatGPT’si ve başka yapay zeka uygulamaları üzere lisan geliştiren araçların yükselişinin bilgi süreç gücüne talebi artırdığını belirtmişti.

Nvidia’nın paylarındaki yükseliş, öbür çip üreticileri ve yapay zeka uygulamaları geliştiren şirketlerin paylarının de bedel kazanmasına yardımcı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir